Meblościanka – pozostałość po PRL

W czasach PRL-u luksusem było posiadanie własnego „M”. Na potęgę rosły budynki wielorodzinne w postaci bloków, w których mieściły się dziesiątki niewielkich mieszkań. Każdy, komu udało się otrzymać mieszkanie był z niego dumny i nie ważne było czy była to jednopokojowa kawalerka czy luksusowe czteropokojowe mieszkanie. Zazwyczaj zarówno jedno jak i drugie mieszkanie było tak samo nieustawne i trudne do umeblowania. W tym też czasie pojawiło się niezwykłe rozwiązanie jakim była meblościanka.

 

Meblościanka – skąd się wzięła?
Wbrew pozorom meblościanka to nie pomysł Polaków. System połączonych mebli został wymyślony w Stanach meblościankaZjednoczonych, jednak nie trafił on tam na tak podatny grunt jak w komunistycznej Polsce. W naszym kraju meblościanki, albo inaczej segmenty, stały się niezwykle popularne. Niemal w każdym mieszkaniu pojawiały się podobne meble. Doskonałym przykładem popularności meblościanek są sceny z przeprowadzki w jednym z  seriali lat 80-tych jakim jest „Alternatywy 4”.

 

PRL-owska meblościanka do dużego pokoju
We wspomnianym okresie szczególną popularnością cieszyły się segmenty ustawiane w dużych pokojach. Zestaw takich mebli zawierał zazwyczaj szafę z nadstawką, dolną część zabudowy stanowiły szuflady, a górną szafki i półki w różnych rozmieszczeniach. Elementem, który bardzo często powtarzał się w tego typu meblościankach była szafka z witrynką. Centralne miejsce w segmencie było zarezerwowane dla odbiornika TV.

 

meblościanka

Fot. producenta

Meblościanka – czy naprawdę odeszła?
Meblościanki, choć z jednej strony kojarzą się z minioną epoką, wcale nie zniknęły z polskich domów. W wielu mieszkaniach stoją jeszcze egzemplarze mebli z lat 70 czy 80-tych, które wbrew pozorom okazały się bardzo mocne, ale pojawiają się również meblościanki w nowych odsłonach. Najbardziej znane firmy produkujące meble mają w swoich ofertach nowoczesne wersje segmentów, które podobnie jak ich pierwowzory charakteryzują się szafą, miejscem na telewizor i witrynką. Zmieniły się materiały i kształt tych mebli, ale nie uległa zmianie najważniejsza ich cecha – nadal pozwalają doskonale zagospodarować niewielką przestrzeń w małych mieszkaniach.

One thought on “Meblościanka – pozostałość po PRL

  • 25 lipca 2015 at 00:06
    Permalink

    Nader ważne informacje. Jestem wdzięczny za dobry wpis.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *