Blaty kuchenne – co warto wiedzieć?

Wybierając meble do kuchni zawsze pojawia się problem z doborem odpowiedniego blatu. Niezależnie od tego czy zabudowa robiona jest na wymiar przez zakład stolarski, czy też kupowana w elementach w sklepach meblowych i tak trzeba wybrać materiał oraz wymiary blatów. Co zatem warto wiedzieć o nich wiedzieć?

Materiały

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału na blat. W sklepach dostępne są blaty kamienne, drewniane, laminowane, kompozytowe lub metalowe. Wprawdzie nie do każdego rodzaju mebli można dobrać dowolny blat, niemniej jednak warto zapoznać się z ofertą i wybrać to, co najlepsze.

Szerokość blatu

Blaty kuchenne muszą być przede wszystkim praktyczne, dlatego jednym z najważniejszych wymiarów jest ich szerokość. Z doświadczenia tysięcy użytkowników na całym świecie wynika, że najlepiej sprawdzają się blaty 60-cio centymetrowe lub szersze. Dostosowanie szerokości blatu do potrzeb nie jest specjalnie trudne, ponieważ większość płyt stosowanych zazwyczaj do produkcji blatów ma szerokość co najmniej 60 cm. Wartą zapamiętania informacją jest to, że blaty kamienne, które są docinane z dużych bloków, zazwyczaj nie mają ograniczenia szerokości, dzięki czemu mogą być mieć niemal każdy rozmiar.

Grubość blatu

Kolejnym ważnym rozmiarem w przypadku blatów kuchennych jest ich grubość. W sklepach dostępne są blaty o standardowej grubości od 2,8 – 4 cm. Na specjalne życzenie można dostać również blaty o grubości nieco większej lub mniejszej niż wyżej wskazane. Zanim jednak zdecydujemy się na grubość blatu warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i cenę, ale również przemyśleć jego funkcjonalność. Warto podkreślić, że optymalna grubość blatu, niezależnie od materiału z jakiego został wykonany to 3-4 cm. W takim blacie można bez problemu zamontować niezbędne kuchenne sprzęty takie jak płyta grzejna czy standardowych rozmiarów zlewozmywak. W przypadku grubszych blatów może pojawić się problem w montażu powyższych elementów wyposażenia kuchennego. Warto także podkreślić, że również blaty o mniejszej grubości aniżeli 2,8 cm mogą nie spełniać wszystkich oczekiwań. Jednym z problemów w przypadku cienkich blatów jest możliwość wyginania się podczas wykonywania codziennych prac domowych. W przypadku blatów o grubości ok. 2 cm, szczególnie, jeśli wykonane są z płyty wiórowej, niezbędne bywa montowanie dodatkowych podpórek wzmacniających konstrukcję.

 

Wybór odpowiednich blatów kuchennych często wydaje się być znacznie mniej ważny aniżeli wybór frontów w zabudowie. Warto jednak pamiętać, że to nie drzwiczki szafek są każdego dnia używane, a blaty. Dlatego też właśnie ta część zabudowy kuchennej musi być wygodna, wytrzymała i przede wszystkim funkcjonalna.