Zioła w kuchni

W ostatnim czasie modne stało się zdrowe odżywianie. Wiąże się ono nie tylko z dużą ilością warzyw na talerzu i odtłuszczonymi potrawami, ale także z większą ilością świeżych przypraw wykorzystywanych do przygotowywania jedzenia. Coraz częściej pojawiają się też w kuchniach doniczki pełne ziół. Zobaczcie, co warto mieć w swoim kuchennym ogródku.

Bazylia

Bazylia to jedno z najczęściej uprawianych ziół. Jest to roślina o średniej wielkości liściach, które są bardzo aromatyczne. Świeżą bazylię najczęściej wykorzystuje się do dań włoskich przygotowywanych z dodatkiem pomidorów. Tym samym często spotkamy ją w sosach do spaghetti, pizzy oraz w sałatkach z pomidorów. Osoby o większej kulinarnej odwadze łączą bazylię z jogurtem i owocami tworząc w ten sposób ciekawy deser.

Tymianek

Tymianek to kolejne zioło, które koniecznie powinno znaleźć się w domowej uprawie. Świeży tymianek można dodawać do mięs i sosów. Jego delikatne listki poza tym, że nadają cudowny aromat potrawom, dodatkowo pięknie się prezentują w doniczkach.

Mięta

Coraz częściej w doniczkach na okiennych parapetach można spotkać również miętę. W sklepach można kupić kilka różnych odmian tego ziela. W zależności od odmiany mięta może mieć mniejsze lub większe listki, słabszy lub bardziej intensywny aromat. Niezależnie jednak od gatunku roślina ta charakteryzuje się delikatnym, seledynowym kolorem liści. Doskonale nadaje się do ozdabiania wszelkich potraw począwszy od zup a na deserach i napojach skończywszy. Świeżą miętę warto mieć także pod ręką w upalne dni, ponieważ dodana do napojów nadaje im orzeźwiający smak i aromat.

Zioła uprawiane w doniczkach to wspaniały pomysł na ożywienie kuchni. Ciekawe osłonki i doniczki potrafią nadać specyficzny styl każdej kuchni, niezależnie od mebli jakie w niej są. Ponadto listki roślin zielnych są uznawane za ozdobę, więc nierzadko można spotkać odzwierciedlenia ziół na ceramice, kubeczkach czy dodatkach znajdujących się w kuchni.